а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плантажа

мн. плантажи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18961
Големо земјоделско стопанство со специјална култура.
Англиски: plantation
Употреба: Земјоделство
Примери:
Плантажи на каучук, памук, кафе.