а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

плански

планскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 33946
1. Што се однесува на план.
Примери:
плански задачи
2. Што станува по план; што се занимава со составување план планска задача.
Примери:
планска комисија
3. Што се остварува според изработен план.
Примери:
плански развиток
планско стопанство
плански резултати
Изведенки
плански прил.
според план, со план
Пример: Народните песни се собираа плански. Стопанството се развиваше плански.