а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планира

планираат; планирал; планиран; планирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 5120
Прави, составува план.
Англиски: plan Албански: planifikoj
Примери:
Што се планира за идната година?