а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планинче

Вид збор: Именка, среден род
1. планина
Англиски: mountain Албански: mal i vogël
Употреба: Деминутив
2. планинец
Англиски: mountain dweller Албански: malësor
Употреба: Деминутив