а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планинец

мн. планинци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16806
1. Жител на планинска населба или човек таму роден.
Англиски: mountain dweller Албански: malësor
Употреба: Географија
2. планинар
Англиски: mountaineer Албански: malësor, alpinist
Употреба: Народно , Спорт