а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планина

мн. планини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 403
1. Големо издигнато место на површината ма земјата.
Англиски: mountain Албански: mal
Употреба: Географија
Примери:
Планината Беласица.
Планините и реките на Македонија.
2. Нешто во голема количина.
Англиски: huge Албански: mal
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Цели планини јаглен.
(разг.) Еден човек - планина.
Изрази
(посл.) Секоја планина (си (ја) знае) своја(та) тежина
(посл.) Планина со планина се ставува, камоли човек со човека!