а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

планинар

мн. планинари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17614
Член на планинарско друштво; љубител на излети во планина.
Англиски: mountaineer
Употреба: Спорт