а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пламен

пламени
Вид збор: Придавка
Ранг: 7806
1. Што е во врска со пламен
Англиски: fiery
Примери:
пламени столбови
пламени јазици
пламена печка
2. страстен
Англиски: passionate
Употреба: Преносно значење
Примери:
пламени поздрави
пламен поглед
Изведенки
пламенен прид.
пламенена
Пример: пламенен револуционер