а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пишувач

мн. пишувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21433
1. автор на книга
Англиски: writer Албански: autor
Примери:
Има попови и даскали, дури и пишувачи на книги - пишуваше Цепенков.
(разг. книж.) Пишувачот на овие редови.
2. Тој што пишува текст.
Англиски: scribe Албански: shkrues, shkrimtar
Употреба: Аугментатив , Дијалектен збор
Примери:
Такви пишувачи има колку што сакаш!