а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пичка

мн. пички
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8763
1. Женски полов орган.
Англиски: vagina Албански: vaginë, pidh
Употреба: Вулгарно
2. страшливец
Англиски: scaredy cat Албански: frigacak, pidh njeri
Употреба: Вулгарно , Преносно значење