а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питом

питоми
Вид збор: Придавка
Ранг: 5281
1. За животно одгледано од човек.
Англиски: tame Албански: i butë, i zbutur
Употреба: Зоологија
Примери:
питом гулаб
питом зајак
2. За човек - што е со блага нарав, кроток.
Англиски: meek Албански: i butë, i urtë, i mirë
Примери:
питоми луѓе
3. За растение - одгледан од човек.
Англиски: domesticated Албански: e butë, e kultivuar
Употреба: Земјоделство
Примери:
питоми овошки
4. За место, крај - плодороден.
Англиски: fertile Албански: e, kultivuar, e punuar
Примери:
питомо место
Изрази
(посл.) Дојдоа диви(те), (ги) истераа питомите.
Изведенки
питомо прил.
Пример: Питомо ме погледна.