а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питок

питкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20501
1. (за вода) Што е чиста и може да се пие.
Англиски: drinkable
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Во овој пештерски комплекс се кријат најголемите резерви на питка вода во Македонија.
фонтани за питка вода
2. (за вино) Што е вкусно и пријатно.
Англиски: pleasant
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Станува збор за вино кое можете да го уживате полека, а останува неверојатно питко.
3. пријатен
Примери:
Неговиот роман е толку питок, луциден, да не кажам радосен, што ова не е соодветно.
Изведенки
питкост ж.