а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

питач

мн. питачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7184
Тој што пита, што бара милостина.
Англиски: beggar
Употреба: Разговорно
Примери:
Му дале како на питач.
Питач со стап.