а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писта

мн. писти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11901
1. Патека за тркачи и натпревари.
Англиски: racing track Албански: pistë
Употреба: Спорт
2. Дел од аеродром, каде што излетуваат и слетуваат авиони.
Англиски: runway Албански: pistë
Употреба: Транспорт