а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

писменост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11477
1. Знаење, вештина да се чита и да се пишува.
Англиски: literacy Албански: shkrim lexim
Примери:
Кај некои народи писменост, а штотуку почнува да се шири.
2. Вештина да се пишува граматички и стилски правилно.
Англиски: literacy Албански: shkrim lexim
Примери:
Писменоста на нашите ученици, општо земено, не е на висина.
3. Вештина да се владее некоја наука и уметност.
Англиски: knowledge Албански: njohuri, dituri
Употреба: Преносно значење
Примери:
Музичка писменост.
Политичка писменост.
4. Сите пишани споменици од некоја епоха, од некој народ.
Англиски: literature Албански: letërsi
Примери:
Старословенската писменост.