а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пионер

мн. пионери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10454
1. Тој што пробива нови патишта.
Англиски: pioneer Албански: pionier
Употреба: Воен термин
2. Тој што прв пробил нов пат во извесна област од науката, културата, уметноста.
Англиски: pioneer Албански: pionier
Употреба: Преносно значење
3. Војник од инженерските единици.
Англиски: pioneer Албански: pionier, xhenier
Употреба: Воен термин
4. Член на детската организација во некогашна Југославија.
Англиски: pioneer Албански: pionier