а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пионерски

пионерскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14997
1. напреден, прогресивен, револуционерен
Англиски: pioneering
Примери:
пионерски потфат
пионерска работа
2. Во врска со технички воени единици.
Англиски: pioneering
Употреба: Воен термин
Примери:
Пионерските единици го изградија мостот.
3. Што се однесува на пионер, како младинска организација.
Употреба: Историја
Примери:
пионерски дом, пионерска марама
пионерски поздрав