а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пејоративен

пејоративни
Вид збор: Придавка
Што дава грда смисла.
Англиски: pejorative
Употреба: Граматика
Примери:
Пејоративно значење на зборот.
пејоративен збор
пејоративни образувања
Изведенки
1. пејоративно прил.
Пример: Тој зборуваше пејоративно.
2. пејоративност ж.