а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пејзаж

мн. пејзажи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3544
1. Општ изглед на некоја месност.
Англиски: scenery, view Француски: paysage Албански: peizazh, pamje
Примери:
Во својот блок забележувал сè што го интересирало: пејзажите, народните типови, градбите, носиите, резбата и везовите.
2. Слика, цртеж што ја прикажува природата.
Англиски: landscape Француски: paysage Албански: pejzazh
Употреба: Ликовна уметност
3. Опис на природата во литературна творба.
Англиски: scenery Француски: paysage Албански: peizazh
Употреба: Литература , Преносно значење