а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пејзажист

мн. пејзажисти
Вид збор: Именка, машки род
Сликар на пејзажи, ликовен уметник.
Англиски: landscape painter Француски: paysagiste
Употреба: Ликовна уметност
Изведенки
пејзажистка ж.
мн. пејзажистки