а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пејач

мн. пејачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6065
1. Човек што пее, што умее да пее.
Англиски: singer Албански: këngëtar
Употреба: Музика и танц
Примери:
Во куќата се сите пејачи.
2. Човек што му е професија пеењето.
Англиски: singer Албански: këngëtarë
Употреба: Музика и танц
Примери:
Оперски пејач.
Кафеански пејач.