а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пејачки

пејачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 23844
1. Што се однесува на пејач и на пејачи.
Англиски: singing
Употреба: Музика и танц
Примери:
пејачка дарба
2. Што е составен од пејачи или пејачки.
Англиски: singing
Употреба: Музика и танц
Примери:
пејачко друштво
пејачка група