а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пече

печето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42658
Парче црно проѕирно платно со кое муслиманките си го криеја лицето, облечени во фереџе или зар.
Англиски: veil Турски: peçe
Употреба: Архаизам
Примери:
Лицето ѝ беше покриено со пече.