а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печен

печени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3145
1. Зготвен со печење.
Англиски: roasted Албански: i pjekur
Примери:
печена гуска, печено јагне, печени пиперки
(разг., ирон.) Да не сакаш печена кокошка?
2. пече
Англиски: burned Албански: i pjekur
Примери:
печени тули
3. опитен, вешт
Англиски: skilled Албански: i pjekur
Примери:
Печен е за таа работа.
печен човек
(разг.) Печен, та дури препечен.
4. готов
Англиски: finished Албански: gati
Употреба: Преносно значење
Примери:
Печен си, утре те викаат.