а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печено

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 6351
Храна подготвена со печење.
Англиски: roast Албански: rosto, mish i pjekur
Употреба: Гастрономија
Примери:
За ручек имаме печено.
Спрема печено за јадење.
свинско печено