а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печатница

мн. печатници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11634
Работилница, погон каде што се врши печатењето книги, весници, списанија и сл.
Англиски: printing office
Примери:
Работи во печатница.