а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печати

печатат; печател, печателе
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 8703
1. Со печатарски машини и др.
Англиски: print Албански: printoj, shtyp
Примери:
Печатницата печати весници, книги и др.
2. Објавува во печат.
Англиски: publish Албански: publikoj, botoj
Примери:
Досега има печатено две книги раскази.
3. За весник, списание - објавува на своите страници.
Англиски: publish Албански: publikoj, botoj
Примери:
Нашето литературно списание ќе печати и научни прилози.
4. Удира печат.
Англиски: stamp Албански: vulos, stampoj