а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печатење

печатењето
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13115
1. Пренесување отпечаток или пишување со помош на машини.
Англиски: printing Албански: shtyp, printoj
Примери:
Печатење книги, весници, списанија статии, раскази, песни.
2. објавување, публикување
Англиски: publishing Албански: shtyp, boton