а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печатен

печатени
Вид збор: Придавка
Ранг: 4844
1. Што се однесува на текст, напишан со машина.
Англиски: typed
Примери:
печатни грешки
печатен материјал
2. Што е напечатен.
Англиски: printed
Примери:
печатни и ракописни книги
3. Што има форма на напечатено.
Англиски: printed
Примери:
печатни букви
4. Во врска со печат, штембил.
Англиски: stamped
Примери:
печатен восок
Изрази
Печатен табак - печатен текст од 16 страници стандардизиран со определен број знаци.
Изведенки
печатно прил.
Пример: Пишува печатно, а не ракописно.