а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

печатар

мн. печатари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35853
1. работник во печатница
Англиски: printer Албански: punëtor grafik, tipograf
2. Сопственик на печатница.
Албански: pronar shtypshkronje
Употреба: Архаизам