а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петрифицира

петрифицираат; петрифицирал; петрифициран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 35527
1. скамени, скаменува
Англиски: petrify Албански: nguros, shtang
Употреба: Преносно значење
Примери:
петрифицирана форма
2. застари, застарува
Англиски: antiquate Албански: vjetrohet
Употреба: Преносно значење
3. (се петрифицира) се скамени, се скаменува
Англиски: petrify Албански: nguroset, shtanget
Изведенки
петрифицирање ср.
глаг. им.