а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петочлен

Вид збор: Придавка
Ранг: 43248
Што е со пет члена.
Употреба: Ретко
Примери:
Петочлена комисија.
Изведенки
петачленен прид.
петачлена