а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петочен

петочна
Вид збор: Придавка
Ранг: 27721
Во врска со петок.
Англиски: fridays
Примери:
Петочен ден.
Изрази
Петочна вода - лековита вода покрај манастир.
Изведенки
петочно прил.
Пример: Работи петочно.