а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петопрсница

мн. петопрсници
Вид збор: Именка, женски род
1. Тревно растение со црвеникаво стебло, долги лисни дршки со зелени изрецкани листови од пет дела и ситни жолти цветови со пет ливчиња: Potentila reptans; јаглика.
Латински: Primula Англиски: Primrose Албански: aguliçe
Употреба: Ботаника
2. Тревно растение со зелени листови што формираат розета и со жолти цевчести цветови во форма на прст што завршуваат со пет ливчиња и се групираат на врвот од стеблото.
Латински: Primula veris Англиски: Cowslip Албански: lloj lule, aguliçe
Употреба: Ботаника
Изведенки
петопрст м.
(едн.)