а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петолист

петолисна
Вид збор: Придавка
Ранг: 55577
Што е со пет листа.
Употреба: Ретко
Примери:
Петолист цвет.
Изведенки
петолистен прид.