а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петолетка

мн. петолетки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26533
1. Период од пет години.
Албански: periudhë pesëvjeçare
2. Петгодишен стопански план.
Албански: plan pesëvjeçar
Употреба: Економија , Историја
3. Училиште до петто одделение.
Албански: pesëvjeçare
Употреба: Образование , Разговорно