а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петок

мн. петоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3341
Петтиот ден во неделата.
Англиски: friday Албански: e premte
Примери:
во петок, во петоците, в петок
во петокот, спроти петок
Изрази
Ќе му дојде и нему црн петок - и тој ќе се најде во мака, во неволја.
Тие се петок и сабота - тие се многу блиски, неразделни се.