а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петокрак

петокрака
Вид збор: Придавка
Ранг: 29796
Со пет крака.
Примери:
(разг.) петокрака ѕвезда
Изведенки
петокрака ж.
мн. петокраки
Пример: петокраката на капата