а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песочница

мн. песочници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52504
1. Кутиче со песок за потурање на напишаното наместо попивна хартија.
Употреба: Архаизам
2. неотровна змија
Латински: Eryx jaculus Англиски: sand boa
Употреба: Зоологија