а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песнопоец

мн. песнопојци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14968
1. Тој што знае многу песни.
Англиски: singer Албански: këngëtar
Примери:
народен песнопоец
2. Тој што пее многу убаво.
Англиски: singer Албански: këngëtar
Употреба: Музика и танц
Примери:
Прочуен песнопоец.
Изведенки
песнопојче ср.
мн. песнопојчиња