а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перчи

(се) перчат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 19678
Се занесува, се прави важен, покажува надменост, се вообразува.
Англиски: puff up
Примери:
Не туку перчи се!
Видливо се фали и се перчи.
Се перчи со своето богатство.