а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пертурбација

мн. пертурбации
Вид збор: Именка, женски род
1. Ненадејно растројство на редот, на нормалниот тек на појавите.
Англиски: disturbance Албански: çrregullim
Примери:
Доживеал многу пертурбации.
2. Во астрономијата - изменување на движењето на небесното тело под дејството на привлечната сила на други тела.
Англиски: perturbation Албански: turbullim, trazim
Употреба: Астрономија , Физика