а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеперушка

мн. пеперушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22704
1. пеперуга
Англиски: butterfly Албански: flutur
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Вратоврска во форма на пеперуга.
Англиски: bow tie Албански: kravatë flutur
Употреба: Книжевен збор