а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелаш

мн. пепелаши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56661
1. Во народните приказни - дете што си игра покрај огнот.
Албански: hirush
Употреба: Народно
2. Деца што си играат покрај пепел.
Албански: hirush
Употреба: Народно , Разговорно