а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепеларник

мн. пепеларници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33674
1. Посатка за тресење пепел од цигара.
Англиски: ashtray Албански: tavëll, taketuke
Примери:
Пепеларник полн со догорчиња и пепел.
2. Посатка за собирање попел од печка.
Англиски: ash can Албански: enë hiri
Употреба: Разговорно