а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелав

пепелави
Вид збор: Придавка
Ранг: 13072
1. Што е покриен со пепел.
Англиски: ashen
Примери:
(разг.) пепелаво жарче
2. Покриен со пепел.
Англиски: dusty
Употреба: Ретко
3. Што личи на пепел.
Англиски: gray
Примери:
пепелава коса
Изрази
(посл.) Пепелаво жарче рана отвора.