а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пемпере

мн. пемпериња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 42798
Може да означува разни предмети кои се непознати, не им се знае името од прв момент.
Англиски: thingamabob
Употреба: Разговорно
Примери:
Наш војник не носи ни крст ни некакви пемпериња.
Изрази
Го направи пемпере - остро прекори некого.