а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пелиноса

пелиносат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Зачинува со пелин.
Примери:
Ја пелиносал ракијата.
2. отрови
Англиски: poison Албански: helmoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Остави, не ти се јаде, да ге пелиноса, саде го рокиш лебот.
3. (се пелиноса) Да биде огорчен.
Англиски: embitter Албански: zeheroj
Употреба: Преносно значење , Разговорно