а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеликан

мн. пеликани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26450
Крупна водна птица со долг врат и голем клун под кој виси ќесе за собирање риби како храна.
Латински: Pelecanus onocrotalus Англиски: pelican
Употреба: Зоологија
Изведенки
пеликански прид.
пеликанскиот