а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пек

мн. пекови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26782
Голема пекотина, горештина, жештина, врелина, жега.
Англиски: heat
Употреба: Разговорно
Примери:
(разг.) Пек јулски го пече.
Свети Илиев пек, илински пек.
пладневен пек